פרופ' ניצה נחמיאס מבקרת את מערך ההסברה הישראלי

14/06/2006

"הסלמת המצב בשטחים שנגרמה עקב הטעות של צה"ל היום והמקרה המצער בחוף עזה רק מוכיחה שוב ושוב שאנשים מחפשים את הסנסציות ולא את העובדות. על ישראל לרתום את הארגונים הבין- לאומיים ולתעל אותם לטובתה, גם האמריקאים לא התביישו לעשות זאת במקרים דומים. מערך ההסברה שלנו כושל פעם אחר פעם ולא מביא לידיעת העולם שאנחנו גם נמצאים במלחמה. צריך להכניס לתמונה נציגים אובייקטיביים של הצלב האדום והאיחוד האירופאי ולהביאם לשדרות, לראות את הצד השני, אף אחד בעולם לא רואה את הצד הישראלי במלחמה הזו", כך הסבירה ד"ר ניצה נחמיאס, מומחית ליחסים בינ"ל מבית הספר למדע המדינה באוניברסיטת חיפה.

ד"ר נחמיאס מבהירה כי לא מספיק שאחרי מקרה כה מצער בו נהרגה משפחה שלמה בעזה, יתבטא רופא ישראלי בסורוקה כי מבדיקת הפצועים עולה שלא מדובר בפגז של צה"ל. "אף אחד לא מאמין לנו. רק ברגע שנשתף גורמים בלתי תלויים שייצאו בהצהרה מטעמם נוכל להבהיר לעולם שגם אנחנו נפגעים- מקור בלתי תלוי הוא מקור אמין בעיני העולם כולו. ישראל חייבת לשאוף לייצג את הצד שלה שנפגע במהדורות החדשות האירופאיות", אמרה ד"ר נחמיאס.

לדבריה, משרד החוץ הישראלי לא פועל בצורה הנכונה ויש לגבש תוכנית הסברתית חדשה "היציאה למלחמה היא בשתי חזיתות, אחת מהן היא החזית ההסברתית וישראל מחויבת היום להסביר לעולם מדוע היא מגנה על עצמה. מי שמנהל היום את המערכה ההסברתית אלו אנשי צבא וזו הטעות הגדולה ביותר שלנו, את ההסברה הישראלית צריכים לנהל דיפלומטים. ארגונים בינ"ל צריכים לבוא ולראות במו עיניהם היכן נופלים הקאסמים, ממש כמו שהפלשתינאים יודעים לעשות לעצמם הסברה ראויה בעזרת עיתונות זרה ובעזרת נציגים בינ"ל", סיכמה ד"ר נחמיאס.
 

ההיבט הבינלאומי- פרופ' ניצה נחמיאס

ישראל מנצלת היטב את האינטרס המשותף שלה עם ארה"ב ואירופה

"ארגון החזבאללה לא פועל רק נגד מדינת ישראל אלא גם בארה"ב, בארגנטינה ובאירופה. מטרתו היא לזרוע טרור בכל העולם ולכן לפעולות שנוקטת ישראל בלבנון יש תמיכה ממדינות G8 , מאירופה ומארה"ב", כך אמרה פרופ' ניצה נחמיאס, מביה"ס למדעי מדינה באוניברסיטת חיפה.

לדבריה, ישראל היא חלק מהמערכת הבינלאומית והגלובלית ולכן היא צריכה בכל מהלכיה להתבונן לצדדים ולראות איך משפיעה התנהגותה על כלל המערכת. ישראל מנצלת יפה את האינטרס המשותף עם ארה"ב ואירופה.

מדינת ישראל אינה צריכה להבהל מכך שנציג מהאו"ם יגיע לגשר בין הצדדים, שכן האו"ם הוא המתווך הטבעי במצב כזה. לדבריה, כוח בינלאומי יוצג באזור המפריד בין ישראל ללבנון. כוח זה אינו צריך להיות רק משקיף (peace keeping ) כמו כוח היוניפי"ל שנמצא שם היום, אלא כוח אקטיבי שתפקידו להשכין שלום "peace making. אלטרנטיבה אחרת היא להציב באזור כוח רב לאומי כמו בסיני.

"לבנון תתמוך בהצבת כוח האו"ם. סוריה תסתייג מכך מכיוון שהיא נתונה ללחץ בין האינטרס של איראן לבין האינטרסים שלה בלבנון, אך לא תהיה לה ברירה", מעריכה פרופ' נחמיאס. "על ישראל להתמודד עם שני אינטרסים מנוגדים שממקבילים אחד לשני- ישראל צריכה לשמור על האיזון . מצד אחד לכתוש ולהרוס את החיזבאללה ומצד שני לא לפגוע בשלומות וביציבות במדינת לבנון. הפתרון הוא בשיתוף הקהילה הבינלאומית", ציינה פרופ' נחמיאס והדגישה כי המערכת הבינלאומית היא כלי חשוב ביותר שמדינת ישראל צריכה לנצל לטובת האינטרסים שלה.
 

 

פרופ' ניצה נחמיאס, מומחית לארגונים בינלאומיים מהחוג למדע המדינה באוניברסיטת חיפה: הפלשתינאים איבדו את זכותם להגנה ע"פ אמנת ז'נבה - מהרגע שהשתמשו באלימות
יום שישי, י אלול תשס"ד 27/08/2004

ירושלים הרשמית הגיבה בקול דממה דקה על החלטת ארגון המדינות הבלתי מזדהות, שהתכנס לפני שבוע בדרבן, שלא להתיר כניסת מתנחלים לשטחן. פרופ' ניצה נחמיאס, מהחוג למדע המדינה באוניברסיטת חיפה, כמעט מתפוצצת לשמע השתיקה הזאת. עיניה נפערות לנוכח משיכות הכתפים והטענות, ש"לא נורא, ניסע לאיטליה במקום לתאילנד". כמומחית לארגונים בינלאומיים היא משוכנעת שההחלטה הזאת לא היתה בלתי נמנעת.

"יכולנו לדרוש מושב מיוחד של הארגון, ולהציג בו את העמדה שלנו", היא אומרת לחגי סגל בראיון לערוץ 7, "גם בהליך המשפטי בהאג היינו צריכים להשתתף. לקחת לשם את טובי עורכי הדין הבינלאומיים, כמו אלן דרשביץ, ולהעלות את נפגעי הטרור על דוכן העדים במקום לתת להם להפגין בגשם בחוץ כעניים בפתח".

ונניח שהיינו משתתפים שם. מה היינו טוענים להגנתנו?
"המון טענות. יש באמנות ג'נבה סעיפים שהם מאוד לטובתנו, אבל אנחנו אף פעם לא משתמשים בהם. כשמישהו רק מזכיר כאן את המונח 'אמנות בינלאומיות', כולם כאן נכנסים לבונקר, וחבל. לדוגמה: סעיף 5 באמנת ז'נבה הרביעית קובע בפירוש שלתושבים בשטח כבוש אסור לקחת את החוק לידיהם ולנקוט אלימות כלפי רכוש או נפש של הכובש, גם אם הם סבורים שהכובש מתייחס אליהם באופן אכזרי. עליהם להשתמש במנגנונים הקיימים במערכת הבינלאומית כדי להיאבק בכיבוש, ואם הם בכל זאת בוחרים להיות אלימים הם מאבדים את כל זכויותיהם לפי אמנת ג'נבה. יכולנו לדבר על כך גם בהאג וגם בדרבן".

יש עדיין סיכוי להתפלמס עם עצם הטענה שאנחנו כובשים?
"בוודאי, בתנאי שלא נתחמק. אם או-ג'יי סימפסון, להבדיל, היה מחרים את בית המשפט, הוא היה מגיע לכסא חשמלי. אבל הוא הגן על עצמו, ולכן יצא זכאי בסוף. מי שלא מתמודד, מפסיד מראש.